Асоціація приватних медичних закладів України висловлює свою позицію щодо проєкту Постанови КМУ «Деякі питання реалізації програми державних гарантій медичного обслуговування населення у 2025 році», який наразі винесений на публічне обговорення, та містить положення, які дискримінують приватні медичні заклади.
Ключовим є той факт, що Постанова спрямована на монополізацію становища конкретними медичними закладами, чим дискримінує права малого та середнього бізнесу, а також обмежує права пацієнтів на вільний вибір медичного закладу.
Основні проблеми даного документу:1.Обмеження доступу приватних закладів до контрактування з НСЗУ:- Встановлено вимогу, що заклади, які не надали певний обсяг послуг у 2024 році, не можуть укладати договори на 2025 рік. Це обмеження застосовується лише до приватних закладів, тоді як окремі державні установи звільнені від цього критерію.
- Введення 15% порогу для послуг, наданих у 2024 році, було запроваджено постфактум, що ставить приватних надавачів у нерівне становище.
2.Скорочення спектра послуг: Постановою зменшено кількість послуг, які фінансуються НСЗУ, та введено обмеження на кількість консультацій та лікування для одного пацієнта.
3.Монополізація державних закладів: Постанова фактично закріплює монопольне становище окремих державних закладів, сприяючи їхньому домінуванню на ринку медичних послуг.
4.Порушення права пацієнтів на вибір медичного закладу:- Штучні перешкоди для приватних закладів обмежують можливість пацієнтів вільно обирати, де отримувати медичні послуги.
- Це суперечить одному з ключових принципів медичної реформи — забезпеченню рівного доступу до якісної безоплатної медичної допомоги, незалежно від форми власності медичного закладу.
- Ми виступаємо на захист права пацієнтів на доступ до якісних медичних послуг, підтримуючи їхнє право обирати медичний заклад відповідно до власних потреб і вподобань.
5.Порушення принципу реформи «гроші йдуть за пацієнтом»: Штучні перешкоди для приватних закладів обмежують право пацієнтів обирати заклад і отримувати якісну безоплатну медичну допомогу.
6.Ризики корупції та непрозорості: Відсутність чітких і обґрунтованих критеріїв, що ускладнює прогнозування умов для укладання договорів і підвищує корупційні ризики.
Постанова суттєво обмежує права приватних медичних закладів і пацієнтів, створюючи преференції для державних установ, порушуючи принципи медичної реформи та права громадян на доступні та якісні медичні послуги.